Connect with us

Kredi Kartı

Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır?

Published

on

yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır
Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanılabilir mi?

Yurt dışına çıkan vatandaşların aklındaki en büyük sorulardan biri olan Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını veriyor olacağız bu yazıda. Yurt dışında kredi kartı kullanımı için yazımızı okumaya devam edin. Yurt dışına çıktığında nakit harcama yapmak istemeyenler kredi kartı ile alışveriş yapabilirler. Hatta nakit yerine kredi kartını kullanmanın tüketiciye sağladığı pek çok avantaj da vardır.

Yurt Dışında Hangi Kredi Kartları Kullanılabilir?

Türkiye’de kullanımda olan kredi kartları Visa ve Mastercard altyapısına sahip olduğundan, yurt dışına çıkarken yeni bir kredi kartı almaya ihtiyaç yok. Mevcut kredi kartıyla yurt dışında da alışveriş yapılabilir. Ancak American Express altyapılı kredi kartlarının her ülkede geçerli olmayacağını da bilmelisiniz. Bunun için bankanızdan destek alabilirsiniz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yurt dışında kredi kartı kullanımı için çok basit birkaç adımı yerine getirmeniz yeterlidir. Bunun için alt başlıktaki kredi kartını yurt dışı kullanımına açma konusunu okumanızı öneririz.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanıma Nasıl Açılır?

İster Visa ister Mastercard uluslararası geçerliliği olan kredi kartlarıdır. Ancak kredi kartları ilk etapta yalnızca yurtiçi alışverişe açık olarak gönderisi yapılır. Bu nedenle kredi kartı harcamaları yurt dışına açılmalıdır. Banka Çağrı Merkezi’ni arayarak müşteri danışmanına talebin iletilmesinin ardından kart yurt dışı harcamalara açılacaktır. Ayrıca bankanın işleme izin veriyor olması durumunda İnternet Bankacılığı üzerinden de açılabilir.

 Yurt Dışı Harcamalarına Ek Faiz veya Ücret Alınır mı?

Tüketici yurt dışında yapılan harcamaların ekstre borcuna TL mi yoksa döviz cinsi olarak yansıtılması gerektiğini belirtir. Buna göre harcamanın TL cinsine çevrilerek yansıması talep edildiğinde, harcama bankaya iletildiği günün döviz kurunca TL’ye çevrilir ve ekstreye yansır. Döviz cinsinden olması durumunda ise harcama karta döviz olarak yansır. Buna göre uluslararası kart kuruluşlarının işlem kuralı neyse ona göre ekstrede ödenek oluşur.

Yurt dışı harcamalarından bazı bankalar ek faiz alırken bazıları ekstre ödeme tarihinde gecikme olmaması durumunda ek bir ücret veya faiz yansıtmamaktadır. Örneğin; QNB Finansbank, ekstre gecikmesi olmaması durumunda harcamaya faiz yansıtmamaktadır. Garanti Bankası ise %1,15 işlem ücreti almaktadır.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Bu yazıyı da okumalısınız: Finansbank nakit avans nasıl çekilir?[/su_note]

Yurt Dışında Kedi Kartına ATM’den Kart Ödemesi Yapılabilir mi?

Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? sorusunun yanında bir de ATM üzerinden kart ödemesi yapılabilir mi sorusu zihinlerde şekilleniyor. Kullanılan kartın banka ATM’si yurt dışında olması durumunda herhangi bir ücret ödemeden karta para yatırıp kullanılabilir. Ancak bankanın olmadığında Visa veya Mastercard programını destekleyen bir ATM’de kullanılabilir. Bu durumda kartın ait olduğu banka yurt dışı ATM kullanımından doğan komisyon ücretini de kart borcuna yansıtacaktır. Yurt dışı kredi kartı borç ödem işlemleriyle ilgili anlaşmalı bankalar hakkında detaylı bilgi almak için bankanızla görüşmelisiniz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

Yurtiçi harcamalarında olduğu gibi yurt dışında da kredi kartları kullanılabilir. Kart kullanımı yaparken bazı noktalara dikkat etmek güvenilirliği artıracaktır. Özellikle kartın kopyalanmasına karşı her harcamadan sonra fişin kontrol edilmesi önemlidir. Slipleri saklayarak oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem alabilirsiniz.

Kredi kartı limiti yüksek olan tüketiciler yurt dışına çıkmadan önce güvenlik nedeniyle kart limitini düşürebilir. Böylece herhangi bir dolandırıcılık durumuna karşı önlem alınmış olacaktır. İnternet veya Mobil Bankacılık aracılığıyla da harcamalar kontrol edilebilir. Adınıza ait olmadığını düşündüğünüz bir harcama olması durumunda ise bankanızı arayarak harcama itirazında bulunmalısınız. Böylece yapılan araştırmalar neticesinde harcama itirazınıza istinaden oluşan zararı banka karşılayabiliyor.

Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz diğer konulara da bakarak çeşitli alanlarda bilgi edinebilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

2020 Memura Özel Kredi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Published

on

2020 Memura Özel Kredi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

2020 memurlara özel kredi sunan bankalar, faiz rakamları hakkında bilgiler aktarılırken, Denizbak’ın % 1,89 faiz ile ihtiyaç kredisi sunduğuna değinilir. ING Bank memurlara özel kredisi % 0,89, Vakıfbank memurlara özel kredi, % 0,98, Akbank memurlara özel kredi % 1,25 faiz oranları üzerinden kullanılırlar. Halkbank ise % 1,59 faiz oranı ile memurlara özel ihtiyaç kredisi sunar.

Denizbank’tan Memura Özel Kredi

Denizbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Denizbank memurlara özel kredi, maksimum 60 ay vade süresi seçeneği ile sunulur.
 • Kredinin faiz oranı % 1,89 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi ihtiyaç kredisi sınıfı kapsamında maksimum 55 bin TL limit ile kullandırılır.
 • Kredi için başvurular, memur kimlik kartları ile birlikte, Denizbank şubelerinden sağlanır.

ING Bank’tan Memurlara Özel Kredi

ING Bank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • ING Bank’ın memurlara özel kredisi, maksimum 50 bin TL limit üzerinden kullandırılır.
 • Kredi için maksimum 60 ay vade süresi olanağı sunulur.
 • Kredi limitinin % 0,5’i kadar maddi karşılık, kredi tahsisi ücreti olarak talep edilirken kredinin faiz oranı % 0,89 olarak belirlenir.
 • Kredinin çeşidi ise ihtiyaç kredisi olarak belirlenmiştir.
 • Krediden yararlanmak için ING Bankası şubelerine bireysel başvurular sağlanır.

Vakıfbank’tan Memurlara Özel Kredi

Vakıfbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Vakıfbank’ın memurlara özel kredi çeşidi, maksimum 70 bin TL değerinde kullandırılır.
 • Kredi için uygulanan vade süresi ise maksimum 60 ay olarak belirlenir.
 • Kredi, sadece Vakıfbank’tan memur maaşı ödemesi alan Vakıfbank müşterilerine sunulur.
 • Başvurular için Vakıfbank şubelerine müracaat sağlanır.

Akbank’tan Memurlara Özel Kredi

Akbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Kredi maksimum 75 bin TL limit üzerinden talep edilir.
 • Kredi için uygulana faiz oranı % 1,25 olarak belirlenirken, kredi için maksimum 60 ay vade ile ödeme seçeneğinden yararlanılır.
 • Kredi kullanım ücreti kapsamında talep edilen ödeme ise 50 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bu kredi çeşidi ihtiyaç kredisi kapsamında kullanılırken, kredinin ödemlerine başvurudan 3 ay sonra ertelemeli koşullar kapsamında başlanır.
 • Krediye başvurular ise Akbank şubelerinden bireysel olarak gerçekleştirilir.

Halkbank’tan Memurlara Özel Kredi

Halkbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Kredi ihtiyaç kredisi sınıfında ve maksimum 60 ay vade süresi seçeneğinden kullandırılır.
 • 30 bin TL limit ile kullanılan kredi için aylık 285 TL taksit ödemleri talep edilir.
 • Kredi için uygulana faiz oranı % 1,59 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi başvuruları Halkbank şubelerinden sağlanır.

Memurlara Özel Kredi Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Memurlara özel kredinin müracaat evrakları:

 • Nüfus cüzdanı,
 • Maaş bordrosu,
 • İsme kayıtlı elektrik, su veya telefon faturası,
 • Memur kimlik kartı,
 • İkamet belgesi,

Bu belgeler ile bankaların şubelerine ziyaret sağlanarak memurlara özel kredilerden faydalanılır.

Memurlara Özel Kredi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Memurlara özel kredi müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Kredi kullanacaklar kendilerine en yakın olan Denizbank, ING, Vakıfbank, Akbank, Halkbank şubelerinden tercih ettiklerine giderler. Bu seçenekler arasında sadece Vakıfbank kendi bünyesinden maaş alan memurlara kredi kullandırır.
 • Bank şubelerinde yer alan müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanıp, memurlara özel krediden yararlanılmak istendiği aktarılır.
 • Nüfus cüzdanı, memur kimlik belgesi, gelir belgesi, isme kayıtlı fatura evrakları bankaya teslim edilir.
 • Müşteri temsilcileri danışmanlığında ‘’ memurlara özel ihtiyaç kredisi başvuru formu’’ doldurulup imzalanır.

Bu adımlar ile memurlara özel kredi başvurusu tamamlanır. Form doldurma işlemi sırasında iletilen kimlik ve telefon bilerli sayesinde, banka verilen cep telefonu numarasını arayarak kredi sonucu hakkında bilgilendirme sağlar. Bilgilendirme kapsamında onay alanlar, şubeye tekrar davet edilirler. Bu davet sırasında kullanılan kredinin değeri nakit olarak şebdeb teslim alınır.

Continue Reading

Kredi

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Published

on

Kredi kartı başvurusu kredi notunu düşürür mü
Kredi notunun oluşumunda pek çok faktör dolaylı veya direkt olarak etkisini göstermektedir. Tüketicilerin aklındaki en belirgin sorulardan biri olan “Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? sorusunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz. Kredi notunu etkileyen faktörler arasında

 • Kredi ile alınan ürünlerin borçlarının ödeme sürekliliği
 • Hesapta yer alan bakiye ve bununla orantılı olarak borç miktarının dengesi
 • Yeni bir kredi başvurusunda bulunulması
 • Kredinin ne sıklıkla kullanıldığı ve diğer pek çok sebep kredi notunun oluşumunda etki sahibidir.

Kredi notunu diğer etkileyen etmenler arasında en belirginlerinden biri ise kredi notuna direkt olarak %10 etki eden faturaları düzenli ödeme alışkanlıklarıdır. Bunun yanında vergi borçları gibi çeşitli ayrıntısal borçlar da yine kredi notunu ciddi oranda etkileyen etmen ve etmen grupları arasında değerlendirilmektedir.

Kredi notunu en çok etkileyen temel unsur ise %30’luk bir oran ile kredi ve çeşitli kredi kartı ödeme düzenliliğidir. Zamanında ödenen veya ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları kredi notunda etkin bir neden olarak görülür. İkinci sırada kredi notunu %25’lik bir oran ile mevcut borcun durumu etkilemekte, üçüncü olarak da %20’lik bir katsayı ile yeni bir kredi ürün ve ürün grupları başvurusu etki etmektedir.

Kredi başvuruları içerisinde değerlendirilen kredi kategorisi ise çeşitli bankaların ihtiyaç kredisi, herhangi bir konut kredisi ve son olarak taşıt kredisi yer almaktadır. Kredi talepleri kapsamında kredi kartı da kredi istekleri çatısı altında değerlendirilir.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

[epcl_box type=”error”]Geçmişten geleceğe çeşitli borç, kredi talepleri ve kredi kartı talepleri kredi notunu temel olarak etkilemektedir.[/epcl_box] KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kişisel olarak finansal hayatı inceleyen bir kurumdur. Böylelikle çeşitli olarak banka ve banka gruplarına yapılan başvurular, totalde sizlerde bulunan kredi kartı sayısı, kredi kartı talep sayınız sistemde kayıtlı şekilde yer edinmektedir. Kişisel olarak kredi kartı başvuru sayısından kredi notu etkilenmektedir.

Yeni bir kredi başvurusu veya kredi kartı talebi kredi notunu olumsuz yönde etkileyerek düşürecektir. Bunun temel sebebi ise bankaların kredi talep eden kişinin bu krediyi ne yolla ödeyeceğini bilmemesidir.

Ancak bankaların dikkat ettiği unsur ise aynı banka grupları içerisinde kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyip ödememenizdir. Kredi ve kredi gruplarına ödenen borç ne kadar düzenli ise bankanın size yansıtacağı kredi notu da bu oranla yükselişe geçecektir. Kredi kartı temel notunuz 1300 veya üzeri bir değer ise kredi notunuzu yükseltmek adına bankanızdan düşük limite sahip bir kredi kartı talebinde bulunabilir, ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız durumunda kredi notunuz yükselebilmektedir.

Continue Reading

Kredi Kartı

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaça Kadardır?

Published

on

kredi kartı son ödeme saati
Kredi kartları, özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı kullanmanın belli püf noktaları olduğu gibi, kullanım ve ödeme sırasında da dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Keza kredi kartları, ödemeleri düzenli yapılmadığı taktirde kredi notunu hızlı bir şekilde düşürmektedir. Yine aynı şekilde kredi kartlarını düzenli olarak kullanarak gününde ödemeler yapmak, kredi notunun düzenli bir şekilde yükselmesine sebep olan kriterlerin başında gelmektedir. Bu sebeple de kredi kartı ödemelerine özen gösteren banka müşterileri, kredi kartlarının ödeme günlerinde kredi kartı son ödeme saati kaçtır gibi sorular sorabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kredi kartı son ödeme saati hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

[epcl_custom_ads id=”1″]

Kredi kartları, başvuru sırasında banka çalışanı tarafından belirlenen bir hesap kesim tarihi ve takibindeki 10 gün içinde kalacak şekilde belirlenen bir son ödeme tarihi ile beraber gelmektedir. Bu tarihler belirli aralıklarla tercih edilebildiği gibi, kredi kartı başvurusu sırasında sizin ayın hangi dönemine gelmesi konusunda kararınız doğrultusunda da şekillenebilir. Eğer kredi kartınızı İnternet Bankacılığı üzerinden alıyorsanız, yine burada da başvuru ekranı üzerinde hesap kesim tarihi ve ödeme tarihi konusunda bilgilendirilirsiniz.

Kredi kartı son ödeme saati, kredi kartının son ödeme gününde, gün bitimine kadar olan zaman dilimidir. Yani kredi kartınızın son ödeme tarihi geldiğinde, gün içinde veya gün sonuna kadar (23.59) ödeme yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ödeme kanallarıdır. Bazı ödeme kanalları ile yapacağınız ödemeler maalesef kabul edilmeyebiliyor. Kredi kartı son ödeme saati kaçtır?

Şubeden Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

[epcl_custom_ads id=”1″]

kredi kartı son ödeme saati

Kredi kartı son ödeme saati

Eğer kredi kartı ödemelerinizi şubeler üzerinden yapmak istiyorsanız, her bankanın çalışma saatlerine uygun olacak şekilde ödemelerinizi yapmalısınız. Bankaların 17.00’da kapandığını düşünürsek, bu saat dilimine gelmeden önce şubelere giderek ödemelerinizi yapmalı, kredi kartınızın gecikmeye girmesine engel olmalısınız. Yine de bu son ödeme saatine yetişemediyseniz, bankaların önünde bulunan ATM’leri kullanarak da kredi kartınızı ödeyebilir ve gecikmeye uğratmazsınız.

[epcl_box type=”notice”]Şubelerden son ödeme saati: 17.00[/epcl_box]

ATM’lerden Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

[epcl_custom_ads id=”1″]

Eğer ödemelerinizi ATM’ler üzerinden yapıyorsanız arkanıza yaslanabilirsiniz. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet veren banka ATM’leri sayesinde tüm ödemelerimizi saat dilimlerine takılmadan halledebilir, kredi kartı ödemelerimizin aksamasına engel olabilirsiniz. Yine de bu kanallardan yapacağınız ödemeler, son ödeme tarihi içinde 23.59’a kadar yapılmalı ve kredi kartı son ödeme tarihi geçirilmemelidir.

[epcl_box type=”information”]UNUTMAYIN: [/epcl_box]Kredi kartlarının ödemeleri, son ödeme tarihi içinde mutlaka yapılmalıdır. Son ödeme tarihinden 1 dakika bile geciken ödemeler sistemler tarafından otomatik olarak geç ödeme olarak kabul edileceğinden, ödemelerinizi özenle yapmalısınız.

[epcl_box type=”notice”]ATM’lerden son ödeme saati: 23.59[/epcl_box]

İnternet Bankacılığı Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

[epcl_custom_ads id=”1″]

Yine bankaların bizlere sunmuş olduğu kolaylıkların başında gelen ve tüm bankacılık işlemlerimizi rahatlıkla, oturduğumuz yerden yapmamıza imkan sağlayan İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık sistemlerini kullanarak kredi kartı ödemelerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Eğer kredi kartı ürününüz İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık sistemlerine bağlı ise, hesabınızda para olması durumunda rahatlıkla kredi kartı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine buradan yapacağınız işlemlerde son ödeme saati 23.59’dur.

[epcl_box type=”information”]HATIRLATMA:[/epcl_box]İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden yapacağınız kredi kartı ödemelerinde mutlaka vadesiz mevduat hesabınızda para bulunmalıdır. Kredi kartı ödemeleri vadesiz hesabınızdaki para ile yapılmaktadır.

[epcl_box type=”information”]İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık kredi kartı son ödeme saati: 23.59[/epcl_box]

Kredi Kartı Ödemesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

[epcl_custom_ads id=”1″]

Kredi kartı ödemelerinin, kredi notu üzerinde doğrudan etkisi olduğunu söylemiştik. Yapacağınız ufak gecikmeler dahi kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacağı için, çok dikkatli davranmalı ve kredi kartı borçlarınızı mümkün olduğunda geciktirmemeye çalışmalısınız. Gecikmeye giren kredi kartı borçları yüzünden kredi notunuz düşerse, ilerleyen dönemlerde ihtiyacınız olan kredilerde onay problemi yaşayabilirsiniz.

 • Kredi kartı borcunun gününde ödenmesi,
 • Kredi kartı borcunun en az asgari tutarının ödenmesi,
 • Faiz düşümü olması için asgari tutardan biraz fazla yatırılması,
 • Ödeme kanallarının son ödeme saatine dikkat edilmesi.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.