Connect with us

Konut Kredisi

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Detaylar

Published

on

konut kredisi nasıl alınır

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? İnsanların yaşamlarında en büyük amaçlarından biri ev sahibi olmaktır. Kira ödemeden diledikleri gibi kendi evlerinde rahat rahat yaşamaktır. Bu hayal için hemen hemen her şeyi yaparlar. Bazı ihtiyaçlarından vazgeçerek para biriktirirler. Yüksek ev fiyatları dolayısıyla yapılan bu birikimler bazen evin fiyatını karşılamaz. Yapılan bu birikimde zaten çok uzun süre sürmektedir. Bunun için bankalar bir çözüm bulmuştur. Konut kredisi adı altında müşterilerine kredi verirler. Böylelikle müşterilerinin ev sahibi olmasını kolaylaştırırlar. Bankalardan kredi alarak hem ev alma süresini kısaltmış olursunuz hem de birikim yapacağınız parayı bankaya ödersiniz. Böylece daha kısa sürede ev sahibi olursunuz. Fakat konut kredisi almadan önce bankaları detaylı bir şekilde gezmelisiniz. Çünkü faiz miktarı ve vade süresi konusunda bankalar arasında farklılıklar olmaktadır.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi nedir sorusunun cevabı için; Bankalar müşterileri daha kısa sürede ev sahibi olsun diye konut kredisi isminde yeni bir kredi türü oluşturmuşlardır. Böylece belirli bir süreliğine bankaya olan borcunuzu öderken kendi evinizde de oturmuş olacaksınız. Fakat öncelikle konut kredisi çekeceğiniz evin krediye uygun olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise bankalar verdikleri konut kredisine karşılık olarak evi ipotek altına alırlar. Kredinizi tamamen geri ödediğinizde ise evin üzerindeki ipotek kaldırılır. Fakat borç ödenmez ise banka borçlara karşılık eve el koyma yetkisine sahiptir. Bu şekilde bankalar müşterilerine konut kredisi verirler. Banka krediyi verirken evi ipotek altına aldığı için kefil istemez. Böylelikle daha rahat bir şekilde müşterinin kredi almasını sağlar.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kısa sürede birikim yapmadan ev sahibi olmak için en fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Konut kredisi sayesinde çok fazla kişi ev sahibi olmuştur. Fakat bu kredi türünü kullanmak için bankanın gerekli gördüğü bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Öncelikle konut kredisi çekmek istediğiniz ev krediye uygun bir durumda olmalıdır. Aksi takdirde konut kredisi başvurunuz onaylanmaz. Çünkü bankalar verdikleri kredi karşılığında evi ipotek altına alırlar. Bu şartla müşteriye kredi verirler. Bankalar kredi miktarını evin belirlenen fiyatının %80’i olarak belirlemiştir. Yani asla alacağınız evin fiyatının tamamını kredi olarak çekemezsiniz. Zaten konut kredisi verileceği zaman ekspertiz eşliğinde evin değeri banka tarafından hesaplanır. Verilecek kredi miktarı da o zaman belirlenir. Diğer bir en önemli şart kredi başvurusu yapan kişinin kredi notunun iyi bir düzeyde olmasıdır. Çünkü bankaların başvuran kişiler hakkında ilk başta dikkat ettikleri nokta kredi notudur.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Yazı önerisi: Devlet memuruna faizsiz kredi veren bankalar[/su_note]

Eğer kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi alma ihtimaliniz çok düşüktür. Bu yüzden bankalarla olan ilişkilerinizi iyi tutmanız yani ödemelerinizi aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Konut kredisinde geri ödeme planı çok önemlidir. Çünkü ev bankaya ipotekli olduğundan herhangi bir ödememe durumunda ev bankanın malı olacaktır. Bu yüzden ödeme planını iyi oluşturmak gerekir. Konut kredilerinde vade genelde 5-10 yıl arasıdır. Bu vade seçenekleri gayet uzun bir süredir ve bu süreler arasında uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Böylelikle ödemeleri aksatmaz ve evin riske girmemesini sağlarsınız. Almayı düşündüğünüz evin tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesi gibi evraklar ile konut kredisine başvurabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

Asgari Ücretliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Published

on

Asgari Ücretliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretlilerin aldığı en yüksek kredi, ihtiyaç kredisi sınıfları için maksimum 50.300 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretliler, bu kredi çeşidi haricinde diğer kredilerden, asgari maaş değerinin yarısını geçmeyecek şekilde hesaplanan aylık taksit ödemeleri miktarlarına bağlı olarak yararlanılır.

Asgari Ücretliler Burgan Bank’tan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretlilere Burgan Bank’tan en yüksek kredi, 50 bin TL değerinde sunulur. Kredi hakkında diğer detaylar ise şöyledir:

 • Bu kredi için maksimum 60 ay vade süreli ödeme koşullarından yararlanırlar.
 • Faiz oranı ve dosya masrafları etkisi ile kredinin toplam geri ödemesini 70 bin TL olarak yaparlar.
 • 60 ay vade kapsamında kredi için aylık 1.211 TL taksit ödemesi sağlarlar.

Burgan Bank’ın asgari ücretlilere yönelik sunduğu en avantajlı kredisi ise 15.560 TL tutarında sunduğu ihtiyaç kredisidir. Bu kredi asgari ücretiler için % 1,32 faiz üzerinden kullandırılırken, aylık ödeme planı taksitlerinde 259 TL rakamında düşük değerler talep edilir.

Asgari Ücretliler ING Bank’tan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretlilere ING Bank’tan en yüksek kredi, 50.297 TL limit rakamı ile sunulur. Kredi hakkında diğer detaylar şöyledir:

 • Kredi için 12, 24, 48 ve 60 ay vade seçeneklerinden yararlanma olanağı sunulur.
 • 48 ay vade ile kullanılan asgari ücretlilere uygun kredi için aylık 1.162 TL taksit ödemleri talep edilir.
 • Kredinin 60 ay vade üzerinden ayarlanan aylık ödemleri ise 1.200 TL olarak belirlenir.
 • Krediye başvuru için asgari maaş tutarını belirten maaş bordrosu ile ING şubelerine müracaat sağlanır.

Asgari ücretliler için ING Bank tarafından sunulan en avantajlı kredi ise 15 bin TL limit ile kullandırılan, % 0,89 faiz oranı kapsamında düşük faiz değeri ile sunulan ihtiyaç kredisidir. Bu kredi kapsamında aylık 227 TL değerinde düşük ödeme planı taksitleri ile asgari ücretlilere kredi kullandırılır.

Asgari Ücretliler Türkiye Finans’tan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretlilere Türkiye Finans’tan en yüksek kredi, 50.300 TL olarak verilir. Kredi hakkında diğer detaylar şöyledir:

 • Kredi maksimum 60 ay vade süresi ile kullanılma özelliği taşır.
 • Kredi için talep edilen aylık ödeme planı taksitleri, 1.212 TL olarak belirlenir.
 • Kredi başvurusu için maaş bordrosu ile birlikte Türkiye Finans şubelerine başvurular sağlanır.
 • Kredinin dosya masrafları ile birlikte toplam geri ödemesi 60 ay vade sonunda 71.500 TL olarak yapılır.

Asgari Ücretlilerin En Fazla Ne Kadar Kredi Çektiğinin Hesaplaması

Asgari ücretlerinin en yüksek kredi alımı hesabı için izlenen adımlar şöyledir:

 • İlk aşamada kişinin aldığı asgari ücret tutarı bilgisi öğrenilir.
 • En düşük değer ile asgari maaş alımı sağlayan bir kişi 2. 324 TL kazanç sağlar.
 • Alınan maaş değerinin % 50’si yani yarısı alınır.
 • 324 TL maaş değerinin yarısı, 1.162 TL olarak hesaplanır.
 • Maaş değerinin yarısının hesaplanması ile elde edilen rakam kadar aylık ödeme planı taksiti olan bir kredi, banklardan kullanılabilir.

Bu adımlar ile asgari maaş ücretinin yarısını geçmeyecek şekilde talep edilen ve maksimum 50.300 TL değerinde olan kredilerin bankalardan kullanıldığı hesaplanır.

Asgari Ücretliler En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Asgari ücretlilerin en yüksek konut kredisi, 81.780 TL olarak sunulur. Asgari ücret alanların 50.300 TL hesaplama rakamını aşarak kullanabildikleri ve istisnai olan tek yüksek limitli kredi, konut kredisi çeşididir.

Konut kredisi kullanımında alının asgari maaşın yarısını gelmeyecek şekilde aylık taksitler 120 ay vade seçeneği kapsamında ayarlanır. Bu ayarlamaya bağlı olarak asgari ücretliler bankalardan maksimum 81.780 TL limitli ve aylık 1.162 TL ödeme planı taksitli ev kredileri kullanımı sağlarlar.

Continue Reading

Bankacılık

2020 Memura Özel Kredi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Published

on

2020 Memura Özel Kredi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

2020 memurlara özel kredi sunan bankalar, faiz rakamları hakkında bilgiler aktarılırken, Denizbak’ın % 1,89 faiz ile ihtiyaç kredisi sunduğuna değinilir. ING Bank memurlara özel kredisi % 0,89, Vakıfbank memurlara özel kredi, % 0,98, Akbank memurlara özel kredi % 1,25 faiz oranları üzerinden kullanılırlar. Halkbank ise % 1,59 faiz oranı ile memurlara özel ihtiyaç kredisi sunar.

Denizbank’tan Memura Özel Kredi

Denizbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Denizbank memurlara özel kredi, maksimum 60 ay vade süresi seçeneği ile sunulur.
 • Kredinin faiz oranı % 1,89 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi ihtiyaç kredisi sınıfı kapsamında maksimum 55 bin TL limit ile kullandırılır.
 • Kredi için başvurular, memur kimlik kartları ile birlikte, Denizbank şubelerinden sağlanır.

ING Bank’tan Memurlara Özel Kredi

ING Bank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • ING Bank’ın memurlara özel kredisi, maksimum 50 bin TL limit üzerinden kullandırılır.
 • Kredi için maksimum 60 ay vade süresi olanağı sunulur.
 • Kredi limitinin % 0,5’i kadar maddi karşılık, kredi tahsisi ücreti olarak talep edilirken kredinin faiz oranı % 0,89 olarak belirlenir.
 • Kredinin çeşidi ise ihtiyaç kredisi olarak belirlenmiştir.
 • Krediden yararlanmak için ING Bankası şubelerine bireysel başvurular sağlanır.

Vakıfbank’tan Memurlara Özel Kredi

Vakıfbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Vakıfbank’ın memurlara özel kredi çeşidi, maksimum 70 bin TL değerinde kullandırılır.
 • Kredi için uygulanan vade süresi ise maksimum 60 ay olarak belirlenir.
 • Kredi, sadece Vakıfbank’tan memur maaşı ödemesi alan Vakıfbank müşterilerine sunulur.
 • Başvurular için Vakıfbank şubelerine müracaat sağlanır.

Akbank’tan Memurlara Özel Kredi

Akbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Kredi maksimum 75 bin TL limit üzerinden talep edilir.
 • Kredi için uygulana faiz oranı % 1,25 olarak belirlenirken, kredi için maksimum 60 ay vade ile ödeme seçeneğinden yararlanılır.
 • Kredi kullanım ücreti kapsamında talep edilen ödeme ise 50 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bu kredi çeşidi ihtiyaç kredisi kapsamında kullanılırken, kredinin ödemlerine başvurudan 3 ay sonra ertelemeli koşullar kapsamında başlanır.
 • Krediye başvurular ise Akbank şubelerinden bireysel olarak gerçekleştirilir.

Halkbank’tan Memurlara Özel Kredi

Halkbank’ın memurlara ayrıcalıklı kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Kredi ihtiyaç kredisi sınıfında ve maksimum 60 ay vade süresi seçeneğinden kullandırılır.
 • 30 bin TL limit ile kullanılan kredi için aylık 285 TL taksit ödemleri talep edilir.
 • Kredi için uygulana faiz oranı % 1,59 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi başvuruları Halkbank şubelerinden sağlanır.

Memurlara Özel Kredi Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Memurlara özel kredinin müracaat evrakları:

 • Nüfus cüzdanı,
 • Maaş bordrosu,
 • İsme kayıtlı elektrik, su veya telefon faturası,
 • Memur kimlik kartı,
 • İkamet belgesi,

Bu belgeler ile bankaların şubelerine ziyaret sağlanarak memurlara özel kredilerden faydalanılır.

Memurlara Özel Kredi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Memurlara özel kredi müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Kredi kullanacaklar kendilerine en yakın olan Denizbank, ING, Vakıfbank, Akbank, Halkbank şubelerinden tercih ettiklerine giderler. Bu seçenekler arasında sadece Vakıfbank kendi bünyesinden maaş alan memurlara kredi kullandırır.
 • Bank şubelerinde yer alan müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanıp, memurlara özel krediden yararlanılmak istendiği aktarılır.
 • Nüfus cüzdanı, memur kimlik belgesi, gelir belgesi, isme kayıtlı fatura evrakları bankaya teslim edilir.
 • Müşteri temsilcileri danışmanlığında ‘’ memurlara özel ihtiyaç kredisi başvuru formu’’ doldurulup imzalanır.

Bu adımlar ile memurlara özel kredi başvurusu tamamlanır. Form doldurma işlemi sırasında iletilen kimlik ve telefon bilerli sayesinde, banka verilen cep telefonu numarasını arayarak kredi sonucu hakkında bilgilendirme sağlar. Bilgilendirme kapsamında onay alanlar, şubeye tekrar davet edilirler. Bu davet sırasında kullanılan kredinin değeri nakit olarak şebdeb teslim alınır.

Continue Reading

Konut Kredisi

2020 Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Published

on
Sıfır faizli konut kredisi sunan bankalar, koşulları hakkında bilgiler aktarılırken, Albaraka Türk Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankaları tarafından sıfır faizli ev kredisi sunulduğu bilgisine değinilir. Faizsiz konut kredisi edinme koşulları, kişinin kredi notunun riskli gurupta yer almaması, yasal takipte kredi borcu bulunmaması, gelire sahip olması,18 yaşının üstünde olması ve sicilinin temiz olması şeklinde sıralanırlar. Bu koşullara uygunluk taşıyanlar, bankaların şubelerine başvuru yaparak faizsiz kredi koşullarından yararlanırlar.

Faizsiz konut kredilerinin aylık taksit ödemleri her bankanın kredi alımı sırasında uygulamış olduğu dosya masrafı tutarlarına göre değişim gösterir. Sıfır faizli kredilerde sunulan aylık ödeme planı taksitleri sadece dosya masrafı yansıtmaları kullanılması sebebiyle düşük tutarlı değere sahiptir.

Albaraka Türk Katılım Faizsiz Konut Kredisi

Abaraka Türk sıfır faizli ev kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Maksimum 100 bin TL limitle sunulur.
 • Sıfır faizli ve 120 ay vade olanaklı ev kredisidir.
 • Kredinin aylık ödeme planı taksitleri 2.100 TL olarak talep edilir.
 • Başvuruları Albaraka Türk Katılım Bankası şubelerinden yapılır.

Kuveyt Türk Bankası Faizsiz Konut Kredisi

Kuveyt Türk Bankası sıfır faizli ev kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Sıfır faizli kredi maksimum 100 bin TL limit üzerinden alınır.
 • 120 ay vade seçeneğinden faydalanılır.
 • Kredinin aylık ödeme taksitleri ise 1.800 TL olarak talep edilir.
 • Kredi başvurusu için Kuveyt Türk Bankası şubelerine bizzat başvuru sağlanır.

Vakıf Katılım Bankası Faizsiz Konut Kredisi

Vakıf Katılık Bankası sıfır faizli ev kredisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Vakıf Katılım faizsiz konut kredisi maksimum 100 bin TL limit üzerinden kullandırılır.
 • Kredinin sahip olduğu maksimum vade süresi ise 120 ay olarak sunulur.
 • Kredi için ödenen aylık taksit miktarı 2.113 TL olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru için Vakıf Katılım Bankası şubelerine gerekli evraklar ile müracaat sağlanır.

Türkiye Finans Bankası Faizsiz Konut Kredisi

Türkiye Finans Bankası sıfır faizli ev kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Faizsiz konut kredisi maksimum 120 ay vade süresi ile kullanılır.
 • Kredi için aylık 2.200 TL ödeme taksitlerinden yararlanılır.
 • Kredi maksimum 100 bin TL limit ile talep edilir.
 • Başvurular Türkiye Finans Bankası şubelerinden gerçekleştirilir.

Ziraat Katılım Bankası Faizsiz Konut Kredisi

Ziraat Katılım Bankası sıfır faizli ev kredisi hakkında detaylar şöyledir:

 • Faizsiz konur kredisi maksimum 100 bin TL limit ile sunulur.
 • 12, 24, 48, 60 ve 120 ay vade olanakları üzerinden kullanılır
 • 120 ay vade kapsamında kredi için ödenecek olan aylık taksitler, 2.200 TL olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru için Ziraat Katılım Bankası şubeleri ziyaret edilir.

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Sıfır faizli ev kredisi müracaat belgeleri:

 • Nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi,
 • İkamet belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Maaş bordrosu,
 • İsme kayıtlı telefon veya su, doğalgaz faturası,
 • Eve ait tapu belgesi,
 • Kişiye ait SGK döküm belgesi,

Bu evraklar ile faizsiz konut kredisi başvurusu için bankaların şubelerine müracaat sağlanır.

Faizsiz Konut Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Sıfır faizli konut kredisi müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Başvuru sağlayacak kişi, kendine en yakın olan, Albaraka Türk Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankaları şubelerinden tercih ettiğine ulaşım sağlar.
 • Kredi müşteri temsilcileri ile görüşme için sıra alınıp, müşteri temsilcilerine sıfır faizli konut kredilerinden yararlanılmak istendiği aktarılır.
 • Nüfus cüzdanı, isme kayıtlı fatura, tapu belgesi, gelir belgesi, şeklinde sıralanan evraklar, müşteri temsilcilerine iletilir.
 • Kişiye sunulan ‘’ sıfır faizli konut kredisi başvuru dilekçe formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.

Formun teslimi ile sıfır faizli konut kredisi başvurusu tamamlanır. Başvurunun onay alması halinde bankalarca, formda iletilen numara aranarak onay bildirimi sağlanır. Onay bildirimi alanlar, başvuru sağlana banka şubesinden kredi miktarını teslim alma işlemini sağlarlar.

Faizsiz konut kredisi kapsamında maksimum 100 bin TL limit ile kullanılan kredilerin taksitleri, 120 ay vade süresi kapsamında ödenir. Kredi limitini daha erken sürede ödeme yeterliliği olanlar 12, 24, 48, 60 ay olarak sunulan vade sürelerinden yararlanma hakkına sahiptirler.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Yazı önerisi: Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Detaylar[/su_note]

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.