Connect with us

Nedir

Findeks Nedir? Tüm Detaylarıyla Findeks!

Published

on

findeks nedir

Findeks nedir ve Findeks ne işe yarar sorularının cevabı bu yazıda. Bireysel müşterilere ve kurumsal firmalara sunulan finansal hizmetler ‘Findeks’ aracılığı ile belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hayata geçirilen Findeks, kredi ve diğer finansal hizmetlerin kimlere ne oranda sunulacağını belirleyen bir finansal hizmettir.

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Her birey ve kurumun bankalar nezdinde bir puanı olması ve bu puana göre kredi kartı ya da kredi başvurularının değerlendirilmesi, bankaların daha kolay bir şekilde ödeme alabilmelerine olanak tanımaktadır. Findeks’in ortaya çıkış amacı ödemelerini düzgün şekilde gerçekleştiren birey ve kurumlarla ödemelerini geciktiren veya borcunu ödemeyen kişilerin ayrılmasını sağlamaktır. Böylece kredi notu daha yüksek olan kişiler bankalardan daha kolay hizmet alabilirken, kredi notu düşük olan birey ve kurumlara da kolay bir şekilde kredi verilmemektedir.

Kredi notu düşük olan bireyler daha önce kredi kartı borcunu aksatmış, aldığı krediyi ödeyememiş veya ödemelerini zamanında yapamamış kişilerden oluşmaktadır. Bu da bankaların ödeme almakta zorlandığı kişileri daha kolay analiz edebilmesi için Findeks’in ortaya çıkmasına neden olmuştur. Üstelik Findeks tüm bankaların kullandığı ortak bir kredi notu sistemdir. Yani bir kişi X bankasına borcunu ödeyemediğinde diğer bankalar da bunu sistemden rahatlıkla görebilmektedir. Bu da diğer bankaların o kişiye daha temkinli yaklaşmalarına, kredi kartı ve kredi verirken buna göre düşük limitli ürünler vermeleri veya hizmet vermemelerine neden olmaktadır.

Findeks Neden Önemli?

Findeks bireysel müşterilere ve kurumsal müşterilerine ayrı hizmetler sunmaktadır. Bireysel müşteriler kredi notunu görebilir ve buna bağlı hizmetlerden yararlanabilir. Ticari müşteriler ise çek raporu, çek durumu ve çek endeksi gibi özelliklerden faydalanabilir. Sunulan hizmetler kişi veya kurumun finansal durumunu görmesine yardımcı olacak türdendir.

Bireysel müşteriler düzenli ödeme yaparak Findeks kredi notu kriterini yükseltebilir. Borcun zamanında ödenmesi, kredi kartı kullanımı ve gelir gibi birçok kriter Findeks kredi notunu etkileyebilmektedir. Kredi notunun yükselmesi bir kişinin bankalardan daha kolay bir şekilde ve daha yüksek miktarda kredi alabilmesine olanak tanımaktadır. Findeks kredi notu 0 – 1900 arasında belirlenmekte ve 1500 üzerinde puanı olan kişilere kolay bir şekilde finansal ürünler sunulabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bu notu yükseltmeden bankalardan kredi kullanması veya kredi kartı alması oldukça zordur. Günümüzde bankaların tümü Findeks kredi notunu esas alarak müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu da Findeks’in belirlediği kredi notunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Düzenli ödemelerle ve gelir artışı ile kredi notunuzu yükselterek daha yüksek kredi kullanma imkânına erişebilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yapmanız ve ödemekte zorlanacağınız kredi kullanmamanız Findeks kredi notunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi notu nedir?[/su_note]

Continue Reading
2 Comments

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

En Karlı Banka Yatırım Araçları Hangileridir?

Published

on

En Karlı Banka Yatırım Araçları Hangileridir?

En karlı banka yatırım elemanları, hisse senedi, fonlar, altın, devlet bonusu, mevduat hesapları olarak sıralanırlar. En karlı banka yatırım araçları arasında yer alan mevduat hesapları ile aylık sabit yatırım kazançları elde edilirken hisse senedi, altın, fon ve devlet bonoları ile piyasa dalgalanmalarına ve alım-satım değerlerine bağlı yatırım kazançları sağlanır.

En Karlı Banka Yatırım Araçları Arasında Hisse Senedi

En karlı banka yatırım elemanlarından hisse senedi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Hisse senetleri alımları ile bir şirketin hisselerine satın alım oranlarında ortak olunur.
 • Hisse senetleri sayesinde hisseleri alınana şirketin değerlerinin yükselmesi halinde yatırımcılar yatırım kazancı elde ederler.
 • Gelişime inanılan ve piyasalarda başarılı hisse yükseliş değerleri elde eden şirketlerin hisseleri bu senetler üzerinden satın alınır.
 • Hisse senedi yatırımlarına sahip olunana yatırım sermayesinin % 5’lik değeri ile başlanması, ideal kazançların ve deneyimin elde edilmesini sağlar.

En Karlı Banka Yatırım Araçları Arasında Fonlar

En karlı banka yatırım elemanlarından fonlar hakkında bilgiler şöyledir:

 • En karlı banka yatırım araçları arasında olan fonlar, uzman banka kuruluşları tarafından hazırlanan yatırım araçlarıdır.
 • Fonlar içerisinde birden fazla çeşitte yer alan bono, devlet tahvili ve hisse senedi elemanlarına aynı anda yatırım yapma işlemleri sağlanır.
 • Bono, devlet tahvili ve hisse senedi yatırımları hakkında kısıtlı bilgiye sahip olan ve piyasa takibi için yeterli vakti olmayan yatırımcılar, bankaların hazırlamış olduğu ve bilgilendirmelerini sunduğu fonlara yatırım sağlarlar.
 • Fonlar ile alım ve satım işlemleri sağlanan hisse senesi, bono ve devlet tahvili elemanlarının piyasa artışı değerleri üzerinden yatırım kazançları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Altın

En karlı banka yatırım elemanlarından altın hakkında bilgiler şöyledir:

 • Altın, uzun vadeli birikim kazançları sağlamak isteyen yatırımcılara yönelik bir yatırım aracıdır.
 • Bankaların sunduğu altın hesapları ve altın fonları üzerinden iki farklı tipte yatırım işlemi gerçekleştirilir.
 • Altın aracı ile yatırım işlemi için altının değer bakımından düşük olduğu dönemler nakitlerin altın hesabına ve altın fonlarına çevrilmesi sağlanıp, değer yükselişlerinde yatırım kazançları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Devlet Bonosu

En karlı banka yatırım elemanlarından devlet tahvili hakkında bilgiler şöyledir:

 • Devlet bonoları, getirilerinin önceden saptanabildiği ve yatırımcı tarafından gözlemlenebildiği banka yatırım araçlarıdır.
 • Kuponlu ve kuponsuz şekilde iki farklı kategoride devlet bonusu yatırımları bankalar aracılığı ile sağlanır.
 • Devlet bonolarının vadesi gelmeden, piyasada yer alan değer değişimlerine uygun şekilde alım ve satım işlemleri bankalar aracılığı ile sağlanıp, karlı yatırım karşılıkları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Vadeli Mevduat

En karlı banak yatırım elemanlarından vadeli mevduat hesapları hakkında bilgiler şöyledir:

 • Vadeli mevduat risksiz yatırım araçları arasında yer alır.
 • Vade mevduat yatırımlarında belirli bir maddi tutar üzerinden bankalarda mevduat hesabı açılışı yapılarak, bu hesapta yer alan paranın belirli oranlarında yatırım kazancı her ay hesap bakiyesi içerisine eklenir.
 • Her banka mevduat hesapları için farklı faiz oranları üzerinden faiz kazancı elde etme olanağı sunar.

20 bin TL limitli bir mevduat hesabının Fibabanka kuruluşu ile açılması halinde aylık 154 TL, ING Bank ile açılması halinde aylık 154 TL, Denizbank’la açılması halinde aylık 147 TL sabit yatırım getirileri elde edilir. 20 bin TL limitli mevduat hesabı için TEB bankası 98 TL, Burgan Bank 129 TL, Yapı Kredi 136 TL, Vakıf bank 136 TL aylık yatırım kazancını, mevduat hesabı bünyesine aktarır.

En karlı banka yatırım araçları arasında yer alan mevduat hesapları ile elde edilen bu kazançlar, hesapların minimum 30 ay vadeli seçenekler üzerinden açtırılması ile sağlanır. Hesap açılışları için Fibabanka, ING, Denizbank, TEB, Burgan Bank, Yapı Kredi, Vakıf Bank kuruluşlarının kişiye en yakın şubelerine, nüfuz cüzdanı ile ziyaret sağlanılarak, gişe bölümlerinden hesap açılışları sağlanır.

Continue Reading

Devlet Destekli

Torun Bakma Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Published

on

torun bakma maaşı
Torun Bakma Maaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

2017 yılında başlatılan uygulama ile birlikte çalışan annelere destek olmak amacıyla torun bakma maaşı adı altında devlet desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için çocuğa babaanne ya da anneanne tarafından bakılması gerekir. Aynı zamanda gerekli başvuru şartları de eksiksiz şekilde sağlanmalıdır.

Torun Bakma Maaşı Hangi İllerde Var?

İlk etapta on tane pilot il için belirlenen bu yardımı alabilecek iller şu şekildedir: Sakarya, Gaziantep, Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Tekirdağ, Kayseri. Proje kapsamında sadece bu illerle ikamet edenlerin başvuruları kabul edilir.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Yazı önerisi: Ölen kişinin kredi borcu ne olur?[/su_note]

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? 

Torun bakma maaşı başvurusu internet üzerinden ve ilgili müdürlüklere olmak üzere iki şekilde yapılır. İlgili müdürlükler kapsamında başvuru yapılabilecek yerler İŞ-KUR müdürlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK müdürlükleri şeklinde ifade edilir. Yapılan başvuruların kabul edilmesi ile birlikte aylık 425 TL destek sağlanır ve bu ödemeler PTT üzerinden yapılır. Bu yardımı alabilmek için çocuğun üç yaşından büyük olmaması ve bakacak olan babaanne ya da anneannenin 65 yaşından küçük olması ile çocuğa bakabilecek durumda olduğu doktor raporu ile belgeleyebilmesi gerekir. Bu takdirde karşılıksız olarak verilen yardım parası on iki ay boyunca devam ettirilir.

Torun Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?

Torun bakma maaşı başvuru şartları içerisinde ilk sırada TC vatandaşı olmak ve proje kapsamında belirtilen illerde ikamet ediyor olmak şartı yer alır. Buna göre anne ve çocuk aynı evde, bakacak olan anneanne ya da babaanne ise ilgili il sınırları içerisinde yaşamalıdır. Ayrıca anne on sekiz yaşını doldurmuş olmalıdır.

Çalışma durumu açısından bakıldığında destek boyunca annenin işten ayrılmaması, başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması ve analık iznini doldurmuş olması gerekir. Anne ve babanın aylık ücret gelirlerinin belirlenecek olan üst sınırı aşmaması da şartlar arasında yer alır.

Torun bakma parası alınırken evde bebek bakıcı adı altında başka kimse istihdam ettirilmemelidir. Bunun yanı sıra işvereni ile annenin arasında üçüncü dereye kadar kayın ve kan hısımlığı ilişkisi bulunmamalıdır. Ayrıca çocuğa bakacak olan büyükannede buna engel olacak ruhsal ya da fiziksel bir rahatsızlık bulunmamalıdır.

Continue Reading

Bankacılık

Denizbank Kurtaran Hesap Nedir? Nasıl Başvurulur?

Published

on

Denizbank kurtaran hesap
Denizbank Kurtaran Hesap Nedir?

Denizbank Kurtaran Hesap beklenmedik anlarda yaşanan nakit sıkıntısına karşı çözüm sunan kredili mevduat hesabı olarak tanımlanır. Haftanın yedi günü yirmi dört saat boyunca kullanılabilecek durumda olan bu hesaptan taksitli ve on iki aya varan vade seçenekleri ile nakit çekilebilir. Denizbank tarafından sunulan bu hizmetten yararlanabilmek için başvuru yapılmalıdır. Böylece hesapta limit olmasa bile nakit ihtiyaçları karşılanabilir.

Denizbank Kurtaran Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denizbank Kurtaran Hesap başvurusu için banka şubesinin yanı sıra cep telefonuyla da başvuru yapılabilir. Bunun için telefondan KURTARAN yazılıp bir boşluk bırakılıp TC kimlik numarası yazılarak 3280’e SMS gönderilir. Gönderilen kısa mesajdan sonra başvuru sonucu beş dakika içerisinde ilgili numaraya iletilir. Başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde açılabilecek kredili mevduat hesabının limiti kısa mesaj ile bildirilir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken en yakın Denizbank şubesine gitmektir. İşlemlerin tamamlanabilmesi için nüfus cüzdanı, yerleşim belgesi ya da resmi faturaya ihtiyaç vardır.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Yazı önerisi: Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?[/su_note]

Denizbank Kurtaran Hesap Özellikleri

Denizbank kurtaran hesap faizleri kullanılan gün kadar işler. Dolayısıyla kullanılmayan günler için herhangi bir işlem yapılmaz. Denizbank banka kartı var ise Kurtaran Hesap Maestro ve Electron kart kabul eden tüm alışverişlerde kullanılır. Nakit sıkıntısı yaşanan durumlarda on iki aya varan taksit seçenekleri ile ihtiyaç giderilebilir. Buna ek olarak hesaba elektrik, telefon ve su gibi faturalar otomatik ödeme şeklinde bağlanır. Bu sayede fatura ödemeleri gecikmeye girmeden zamanında ödenir.

Denizbank Kurtaran Hesap Limiti

Kurtaran Hesap bünyesinde kullanılabilecek minimum limit 200 TL şeklinde belirlenir. Yapılan nakit çekimlerinin geri ödemeleri 12, 9, 6 ve 3 ay taksit ile yapılabilir. Ödemelerin yapılacağı ilk taksit bir sonraki ayın son iş günü olur. Kurtaran Hesap limitinden taksitli kullanım hesapta para olsa bile gerçekleştirilir. Aylık belirlenen taksit tutarı ödenemediği takdirde taksit tutarı içindeki anaparaya Kurtaran Hesap faizi uygulanır. Yapılan işlemlere yönelik olarak ekstre bir sonraki ayın ilk haftasında hesap sahibine iletilir. Ekstrede yer alan asgari tutarın belirtilen son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gereklidir. İsteğe bağlı olarak ekstre mail adresine de gönderilebilir.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.