Connect with us

Nedir

Borsa Nedir? Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Published

on

borsa nedir

Borsa Nedir?

“Borsa Nedir?” sorusu neredeyse herkesin aklını kurcalayan bir soru. Borsa, birçok şirketin hisselerinin işlem gördüğü, yatırımcıların sürekli takip ettiği bir platformdur. Alıcı ve satıcıların, aracılar sayesinde bir araya geldikleri işlem platformu borsa olarak tanımlanmaktadır. Hisse senedi, tahvil ve bono türevi yatırım araçları borsada el değiştirmekte ve alım satımı gerçekleşmektedir.

Belli bir bilgi birikimi olmayan insanların kaybetme ihtimalinin çok yüksek olduğu platformda borsa ile ilgili temel bilgi sahibi olmak gerekiyor. Alım – satım işlemlerinin nasıl gerçekleştiği ve işlemlerin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kıymetli evrakların alım satımı aracı kurumlar (aracı firma veya banka) aracılığı ile gerçekleşir.

Borsa’da Nasıl İşlem Yapılır?

Borsa’da yer alan menkul kıymetlerin yani kıymetli evrakların değeri arz – talep dengesine göre değişmektedir. Yani çok kişinin tercih edip satın aldığı bir hisse senedinin değeri yükselebilmektedir. Az olanın değeri ters orantılı olarak yükselmektedir. Fiyatlar sürekli değişken olduğundan dolayı borsa riskli bir platformdur. Yatırım yapmak isteyen pek çok kişi borsayı tercih etse de satın almış olduğunuz menkul kıymetin değerinin değişmesi zarar etmenizi de sağlayabilir.

Borsa’da nasıl işlem yapılır sorusunun tek cevabı; aracı kurumdur. Aracı kurumlar veya bankalar belli komisyon karşılığında borsada işlem yapabilmenize, hisse senedi, tahvil ve bono gibi kıymetli evrakları alıp satabilmenize olanak sağlamaktadır. Bankalardan açacağınız yatırım hesapları veya borsada işlem yapmanıza olanak sağlayan aracı kurumlarla belli saatlerde işlem yapmanız ve al – sat emri vermeniz mümkündür. Hisse senedi al – sat emirlerinizi istediğiniz zaman verebilseniz de bu işlemler belli saat aralıklarında gerçekleşmektedir. Hafta sonları ve resmi tatiller hariç sabah 09:55 – 18:00 arasında işlem yapabilmek mümkündür.

Bunun dışında emir vermeniz durumunda ilk iş gününde sabah 10:00 civarında işleminiz gerçekleşir. Anlık olarak hisse değerlerini takip ederken aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir husus var. Aldığınız fiyat ve sattığınız fiyat anlık olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle alım – satım işlemini çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeli, mutlaka borsa ile ilgili temel eğitim almalısınız. Direkt olarak borsaya girmeniz yatırımlarınızın tamamını kaybetmenize neden olabilir. Netice itibariyle en azından borsa nedir sorusunun cevabını biliyor olmanız faydanıza olacaktır.

Banka hesabı veya aracı kuruma para yatırarak borsaya giriş yapabilir, istediğiniz adette ve değerde hisse senedi, tahvil ve bono satın alabilirsiniz. Yeni giriş yapıyorsanız küçük miktarlarda paralarla borsayı öğrenmeniz ve tecrübe elde etmeniz sizin yararınıza olacak bir durumdur.

Borsa’da Alınıp Satılabilen Materyaller

Borsa’da döviz, hisse senedi, tahvil, bono, emtia ve daha birçok menkul kıymet bulunmaktadır. Kıymeti olan yani değeri olan tüm araçlar borsada alınıp satılabilmektedir. Bunun için belli bir paranız ve bağlı olduğunuz bir aracı kurum olması gerekiyor. İstediğiniz bir aracı kurumu veya bankayı tercih ederek borsada alınıp satılabilen materyaller üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Borsa’ya girmeden önce mutlaka temel bir eğitim almalı, borsada gerçekleştirilen işlemlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili kendinizi geliştirmeli ve eğitmelisiniz. Aksi takdirde birikimlerinizi borsada çok kısa süre içerisinde kaybedebilirsiniz. Akıllı yatırım yaparak kendinize ek gelir oluşturmanız bilinçli bir yatırımcı olup olmadığınıza bağlıdır. Hisse senedi alıp satarken ekonomi haberlerini iyi takip etmeniz, hissesini aldığınız şirketin hamlelerini de doğru bir şekilde analiz etmelisiniz. Bu şekilde borsadan para kazanabilirsiniz.

[su_box title=”Uzun vadede en iyi yatırım yöntemleri” style=”soft” box_color=”#56a642″]Eğer dilerseniz “Uzun vadede en iyi yatırım yöntemleri” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz. [/su_box]

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Kredi Uzman | Borsada Kaybetmemek İçin Yapılması Gerekenler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankacılık

En Karlı Banka Yatırım Araçları Hangileridir?

Published

on

En Karlı Banka Yatırım Araçları Hangileridir?

En karlı banka yatırım elemanları, hisse senedi, fonlar, altın, devlet bonusu, mevduat hesapları olarak sıralanırlar. En karlı banka yatırım araçları arasında yer alan mevduat hesapları ile aylık sabit yatırım kazançları elde edilirken hisse senedi, altın, fon ve devlet bonoları ile piyasa dalgalanmalarına ve alım-satım değerlerine bağlı yatırım kazançları sağlanır.

En Karlı Banka Yatırım Araçları Arasında Hisse Senedi

En karlı banka yatırım elemanlarından hisse senedi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Hisse senetleri alımları ile bir şirketin hisselerine satın alım oranlarında ortak olunur.
 • Hisse senetleri sayesinde hisseleri alınana şirketin değerlerinin yükselmesi halinde yatırımcılar yatırım kazancı elde ederler.
 • Gelişime inanılan ve piyasalarda başarılı hisse yükseliş değerleri elde eden şirketlerin hisseleri bu senetler üzerinden satın alınır.
 • Hisse senedi yatırımlarına sahip olunana yatırım sermayesinin % 5’lik değeri ile başlanması, ideal kazançların ve deneyimin elde edilmesini sağlar.

En Karlı Banka Yatırım Araçları Arasında Fonlar

En karlı banka yatırım elemanlarından fonlar hakkında bilgiler şöyledir:

 • En karlı banka yatırım araçları arasında olan fonlar, uzman banka kuruluşları tarafından hazırlanan yatırım araçlarıdır.
 • Fonlar içerisinde birden fazla çeşitte yer alan bono, devlet tahvili ve hisse senedi elemanlarına aynı anda yatırım yapma işlemleri sağlanır.
 • Bono, devlet tahvili ve hisse senedi yatırımları hakkında kısıtlı bilgiye sahip olan ve piyasa takibi için yeterli vakti olmayan yatırımcılar, bankaların hazırlamış olduğu ve bilgilendirmelerini sunduğu fonlara yatırım sağlarlar.
 • Fonlar ile alım ve satım işlemleri sağlanan hisse senesi, bono ve devlet tahvili elemanlarının piyasa artışı değerleri üzerinden yatırım kazançları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Altın

En karlı banka yatırım elemanlarından altın hakkında bilgiler şöyledir:

 • Altın, uzun vadeli birikim kazançları sağlamak isteyen yatırımcılara yönelik bir yatırım aracıdır.
 • Bankaların sunduğu altın hesapları ve altın fonları üzerinden iki farklı tipte yatırım işlemi gerçekleştirilir.
 • Altın aracı ile yatırım işlemi için altının değer bakımından düşük olduğu dönemler nakitlerin altın hesabına ve altın fonlarına çevrilmesi sağlanıp, değer yükselişlerinde yatırım kazançları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Devlet Bonosu

En karlı banka yatırım elemanlarından devlet tahvili hakkında bilgiler şöyledir:

 • Devlet bonoları, getirilerinin önceden saptanabildiği ve yatırımcı tarafından gözlemlenebildiği banka yatırım araçlarıdır.
 • Kuponlu ve kuponsuz şekilde iki farklı kategoride devlet bonusu yatırımları bankalar aracılığı ile sağlanır.
 • Devlet bonolarının vadesi gelmeden, piyasada yer alan değer değişimlerine uygun şekilde alım ve satım işlemleri bankalar aracılığı ile sağlanıp, karlı yatırım karşılıkları elde edilir.

En Karlı Banka Yatırım Araçlarından Vadeli Mevduat

En karlı banak yatırım elemanlarından vadeli mevduat hesapları hakkında bilgiler şöyledir:

 • Vadeli mevduat risksiz yatırım araçları arasında yer alır.
 • Vade mevduat yatırımlarında belirli bir maddi tutar üzerinden bankalarda mevduat hesabı açılışı yapılarak, bu hesapta yer alan paranın belirli oranlarında yatırım kazancı her ay hesap bakiyesi içerisine eklenir.
 • Her banka mevduat hesapları için farklı faiz oranları üzerinden faiz kazancı elde etme olanağı sunar.

20 bin TL limitli bir mevduat hesabının Fibabanka kuruluşu ile açılması halinde aylık 154 TL, ING Bank ile açılması halinde aylık 154 TL, Denizbank’la açılması halinde aylık 147 TL sabit yatırım getirileri elde edilir. 20 bin TL limitli mevduat hesabı için TEB bankası 98 TL, Burgan Bank 129 TL, Yapı Kredi 136 TL, Vakıf bank 136 TL aylık yatırım kazancını, mevduat hesabı bünyesine aktarır.

En karlı banka yatırım araçları arasında yer alan mevduat hesapları ile elde edilen bu kazançlar, hesapların minimum 30 ay vadeli seçenekler üzerinden açtırılması ile sağlanır. Hesap açılışları için Fibabanka, ING, Denizbank, TEB, Burgan Bank, Yapı Kredi, Vakıf Bank kuruluşlarının kişiye en yakın şubelerine, nüfuz cüzdanı ile ziyaret sağlanılarak, gişe bölümlerinden hesap açılışları sağlanır.

Continue Reading

Nedir

Findeks Nedir? Tüm Detaylarıyla Findeks!

Published

on

findeks nedir
Findeks nedir ve Findeks ne işe yarar sorularının cevabı bu yazıda. Bireysel müşterilere ve kurumsal firmalara sunulan finansal hizmetler ‘Findeks’ aracılığı ile belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hayata geçirilen Findeks, kredi ve diğer finansal hizmetlerin kimlere ne oranda sunulacağını belirleyen bir finansal hizmettir.

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Her birey ve kurumun bankalar nezdinde bir puanı olması ve bu puana göre kredi kartı ya da kredi başvurularının değerlendirilmesi, bankaların daha kolay bir şekilde ödeme alabilmelerine olanak tanımaktadır. Findeks’in ortaya çıkış amacı ödemelerini düzgün şekilde gerçekleştiren birey ve kurumlarla ödemelerini geciktiren veya borcunu ödemeyen kişilerin ayrılmasını sağlamaktır. Böylece kredi notu daha yüksek olan kişiler bankalardan daha kolay hizmet alabilirken, kredi notu düşük olan birey ve kurumlara da kolay bir şekilde kredi verilmemektedir.

Kredi notu düşük olan bireyler daha önce kredi kartı borcunu aksatmış, aldığı krediyi ödeyememiş veya ödemelerini zamanında yapamamış kişilerden oluşmaktadır. Bu da bankaların ödeme almakta zorlandığı kişileri daha kolay analiz edebilmesi için Findeks’in ortaya çıkmasına neden olmuştur. Üstelik Findeks tüm bankaların kullandığı ortak bir kredi notu sistemdir. Yani bir kişi X bankasına borcunu ödeyemediğinde diğer bankalar da bunu sistemden rahatlıkla görebilmektedir. Bu da diğer bankaların o kişiye daha temkinli yaklaşmalarına, kredi kartı ve kredi verirken buna göre düşük limitli ürünler vermeleri veya hizmet vermemelerine neden olmaktadır.

Findeks Neden Önemli?

Findeks bireysel müşterilere ve kurumsal müşterilerine ayrı hizmetler sunmaktadır. Bireysel müşteriler kredi notunu görebilir ve buna bağlı hizmetlerden yararlanabilir. Ticari müşteriler ise çek raporu, çek durumu ve çek endeksi gibi özelliklerden faydalanabilir. Sunulan hizmetler kişi veya kurumun finansal durumunu görmesine yardımcı olacak türdendir.

Bireysel müşteriler düzenli ödeme yaparak Findeks kredi notu kriterini yükseltebilir. Borcun zamanında ödenmesi, kredi kartı kullanımı ve gelir gibi birçok kriter Findeks kredi notunu etkileyebilmektedir. Kredi notunun yükselmesi bir kişinin bankalardan daha kolay bir şekilde ve daha yüksek miktarda kredi alabilmesine olanak tanımaktadır. Findeks kredi notu 0 – 1900 arasında belirlenmekte ve 1500 üzerinde puanı olan kişilere kolay bir şekilde finansal ürünler sunulabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bu notu yükseltmeden bankalardan kredi kullanması veya kredi kartı alması oldukça zordur. Günümüzde bankaların tümü Findeks kredi notunu esas alarak müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu da Findeks’in belirlediği kredi notunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Düzenli ödemelerle ve gelir artışı ile kredi notunuzu yükselterek daha yüksek kredi kullanma imkânına erişebilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yapmanız ve ödemekte zorlanacağınız kredi kullanmamanız Findeks kredi notunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi notu nedir?[/su_note]

Continue Reading

Devlet Destekli

Torun Bakma Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Published

on

torun bakma maaşı
Torun Bakma Maaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

2017 yılında başlatılan uygulama ile birlikte çalışan annelere destek olmak amacıyla torun bakma maaşı adı altında devlet desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için çocuğa babaanne ya da anneanne tarafından bakılması gerekir. Aynı zamanda gerekli başvuru şartları de eksiksiz şekilde sağlanmalıdır.

Torun Bakma Maaşı Hangi İllerde Var?

İlk etapta on tane pilot il için belirlenen bu yardımı alabilecek iller şu şekildedir: Sakarya, Gaziantep, Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Tekirdağ, Kayseri. Proje kapsamında sadece bu illerle ikamet edenlerin başvuruları kabul edilir.

[su_note note_color=”#56a642″ text_color=”#ffffff”]Yazı önerisi: Ölen kişinin kredi borcu ne olur?[/su_note]

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? 

Torun bakma maaşı başvurusu internet üzerinden ve ilgili müdürlüklere olmak üzere iki şekilde yapılır. İlgili müdürlükler kapsamında başvuru yapılabilecek yerler İŞ-KUR müdürlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK müdürlükleri şeklinde ifade edilir. Yapılan başvuruların kabul edilmesi ile birlikte aylık 425 TL destek sağlanır ve bu ödemeler PTT üzerinden yapılır. Bu yardımı alabilmek için çocuğun üç yaşından büyük olmaması ve bakacak olan babaanne ya da anneannenin 65 yaşından küçük olması ile çocuğa bakabilecek durumda olduğu doktor raporu ile belgeleyebilmesi gerekir. Bu takdirde karşılıksız olarak verilen yardım parası on iki ay boyunca devam ettirilir.

Torun Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?

Torun bakma maaşı başvuru şartları içerisinde ilk sırada TC vatandaşı olmak ve proje kapsamında belirtilen illerde ikamet ediyor olmak şartı yer alır. Buna göre anne ve çocuk aynı evde, bakacak olan anneanne ya da babaanne ise ilgili il sınırları içerisinde yaşamalıdır. Ayrıca anne on sekiz yaşını doldurmuş olmalıdır.

Çalışma durumu açısından bakıldığında destek boyunca annenin işten ayrılmaması, başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması ve analık iznini doldurmuş olması gerekir. Anne ve babanın aylık ücret gelirlerinin belirlenecek olan üst sınırı aşmaması da şartlar arasında yer alır.

Torun bakma parası alınırken evde bebek bakıcı adı altında başka kimse istihdam ettirilmemelidir. Bunun yanı sıra işvereni ile annenin arasında üçüncü dereye kadar kayın ve kan hısımlığı ilişkisi bulunmamalıdır. Ayrıca çocuğa bakacak olan büyükannede buna engel olacak ruhsal ya da fiziksel bir rahatsızlık bulunmamalıdır.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.